Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
29.11.2015 11:11 - Войната в Сирия – пъзелът се нарежда
Автор: andorey Категория: История   
Прочетен: 4295 Коментари: 5 Гласове:
10


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
    В продължение на няколко години, откакто започна войната в Сирия, по различните медии тук в България слушахме едно и също. Президентът на Сирия Башар Асад е диктатор. Опозицията се бори за неговото сваляне от власт. Башар Асад е лошият, бунтовниците, които се борят срещу неговия режим са добрите... Това ни втълпяваха медиите ежедневно.
     Преди войната, Сирия беше една богата и добре уредена държава. Вярно е, че подобно и на други арабски държави, вътрешният ред беше строг, имаше масово следене и подслушване, включително на всеки един чуждестранен гражданин, намиращ се на територията на страната. Но изглежда това е цената за запазването на реда в държавите от Близкия и Далечния Изток.
     Интересен факт е, че забележимо число от сирийците са по светли и синеоки. Ако мога така да се изразя сирийците са най-синеоката нация сред арабите. Самият президент Башар Асад е такъв. Без да се впускам в допълнителен исторически преглед по този въпрос, само ще отбележа, че президентът произлиза от род, който обхваща около 17 процента от населението на Сирия.
     Две години след началото на конфликта в Сирия, гледах един руски филм за случващото се там и това преобърна моите представи. Показаха интервю с един доктор, които лекува ранените бунтовници, борещи се срещу режимът на Башар Асад. Лекарят каза, че сред тях има малко сирийци. Повечето били хора от Афганистан, Пакистан, Саудитска Арабия, Йемен и т.н. Показаха и други факти, които очертаха картина на радикални ислямисти, които се борят срещу легитимната държавна власт. Една съвсем различна картина, от втълпяваното ни, в продължение на няколко години от медиите.
     Така че, появата на Ислямска държава, в границите на Ирак и Сирия, по същото това време, не би трябвало да е изненада, за запознатите със събитията.
     Кой спомогна за появата на Ислямска държава и кои спонсорира нейните бойци? Отговорът на този въпрос за мен е второстепен към ден днешен, с напредването на конфликта в Сирия. По важен е въпросът, кой в момента се бори срещу радикалната Ислямска държава?
     Това, че военният конфликт в Сирия е предизвикан преди всичко от икономически, а след това от други интереси, започва да се утвърждава като отговор.
     САЩ изглежда нямат желание бързо и трайно да разрешат въпросът със съществуването на Ислямска държава. Скорошната военна намеса на Русия в региона, е категорично на страната на Башар Асад и сирийската държава, насочена срещу ислямистите. Срещу Ислямска държава са насочени и ударите на Франция. От друга страна официалната позиция на Турция е срещу режимът на Башар Асад. Турция като съседна държава е една от най-засегнатите държави от конфликта, най-малкото заради двата милиона бежанци, намиращи се на нейна територия. Същевременно е обществена тайна, че евтиният петрол, който излиза от територията на Ислямска държава се насочва първо към Турция и оттам се разпределя към останалите точки по света, като основна роля за това, а и огромната печалба, остава за приближените до президента Егдоган.
    В този смисъл съвсем логично беше свалянето на руския изтребител от турските военни сили. На практика Русия официално подкрепя, а Турция официално отхвърля законната сирийска власт, в лицето на Башар Асад.
     Разбира се, трябва да отбележим, че и руснаците се намесват в Сирия, както казваме в България, не заради черните или съответно сините очи на сирийците. И руснаците със сигурност защитават своите икономически интереси, свързани със същия евтин петрол и газ, само че за тях той е с обратен знак .
     Накрая ще отбележа, че освен сунитите и шиитите, едни от най-пострадалите хора от войната в този район са местните християни – православни и католици. Въпреки че свързваме арабските държави изцяло с мюсюлманството, в земите на Сирия, Йордан, Ливан, Ирак все още живеят милиони християни, приели тази вяра в древни времена, много от тях пострадали от военния конфликт и прогонени от родните си места. В хаосът предизвикан от войната в Сирия, и от преследваните там икономически, политически и религиозни интереси, тези събития сякаш остават на заден план.

image



Гласувай:
10



Следващ постинг
Предишен постинг

1. leonleonovpom2 - Поздрави, Андрей!
29.11.2015 17:47
Така е, от Либия, Сирия, Ирак и останалите арабски и не арабски държави нямаше бежанци преди външната намеса
И не е било такъв проблем като сега
Е, познавам човек от този район, който е емигрирал, но по религиозни причини, той е от цитираните от тебе християни
С присмех приема "диктаторството " на Садам Хюсеин например, за младият Асад нищо не може да каже, защото от повече от 20 години е в България
Като виц звучи как комисии обикалят къщите и се интересуват само от хладилника, дали е зареден Ако не, разпит защо не е и при невъзможност финансова, хладилника се зарежда служебно

Приятна вечер!
цитирай
2. andorey - Здравейте г-н Симеонов! Ва...
29.11.2015 23:17
Здравейте г-н Симеонов!

Вашият последен постинг ме подтикна да напиша моите наблюдения във връзка с войната в Сирия... То има още много какво да се каже, а едва ли знам всичко..
Това за хладилника наистина ли е вярно? Прочетох го и под другия постинг, но не разбрах шега ли е или наистина се е случвало?
цитирай
3. get - Уважаеми Андрей, определено зн...
30.11.2015 00:27
Уважаеми Андрей,
определено знанията ни към момента по Близко Източният проблем, страдат от дефицит на информираност?
- За да можем, да го коментираме ... би следвало да го знаем в дълбочина не само към настоящият момент а и като предистория!
- Само ще упомена, че една от основните причини за Кримската война е кръстосването на Френско-руските ГЕО-ПОЛИТИЧЕСКИ ИМТЕРСКИ интереси в този регион?! Доколко Франция има такива там - ще ви демонстрирам с марша от времето на Наполеон Бонапарт "Напред към Сирия"?
- Ето ви от Ю-туб връзката към "Partant Pour la Syrie": https://www.youtube/watch?v=xaZcyFhfyS0 ... Знаете в чия полза завършиха наполеоновите войни, с резултат така нареченият "Свещен съюз" в който ролята на жандарм(а) се отреждаше на Руският император!?

- По-късно би следвало да обърнем внимание на така наречената "Голяма игра"(The Great Game) с резултат за нас? Плачевните последствия от Берлинският договор, за новоосвободена България - станала заложник на имперските Руско-Британски геостратегически пазарлъци за Централна Азия.
- Но между впрочем имаме още една много съществена причина довела до Руско-Турската "освободителна война"? - Тази за добива и пренос на Каспийският нефт? В която са намесени и интересите на вечните финансови акули "фамилията Ротшийлд", които заедно с руската царска фамилия, са държали основният дял от концесиите по добив и търговия с нефта! Именно от тогава и във връзка с това датира строежа на За-Кавказката железопътна линия(а Варна-Русенската ж. п. линия "на барон Хирш" се явява отсечка и като такава, част от този "транспортен коридор") - с основни концесионери, отново двете фамилии? Така че, нещата от началото на 19-ти век, отново се повтарят и понастоящем! По тази причина - моля се богу, дано съветниците на съвременните български управници са запознати, й с Историята, тоест интелигентни хора - та първите да не ни вкарат отново в ситуацията за която народът ни го е казал:
"Когато атовете се ритат - отнасят го магаретата."!
цитирай
4. andorey - Ха-ха, точно така става, магаре...
30.11.2015 09:04
Ха-ха, точно така става, магаретата го отнасят...
За съжаление отдавна политиката е просто функция на икономиката... И от примерите, които даваш се вижда точно това...
цитирай
5. leonleonovpom2 - Поздрави, Андрей!
01.12.2015 22:20
Ами казва го емигранта по повод на коментари за лошите Саддам Хюсеин и Али химика Смее се на оригиналните приказки по техен адрес, но бързо става сериозен, наблюдавал съм го внимателно, и разказва след това тази история
но да допуснем, че се шегува дори
Там глад нямаше и хората не бягаха по икономически причини Дори и по политически

Добре е ,че най- накрая ще се сложи ред на тази безконтролна миграция
Питал съм човека ,защо тези хора не отиват в Саудитска Арабия?!
Казва ,че не ги искали, поради религиозни противоречия
Да, най-опасна е миграцията по религиозни причини И ние приемаме хора от религия ,в която отделните течения не се търпят, та какво ли остава за други религии?!

Хубава вечер!
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: andorey
Категория: История
Прочетен: 2149124
Постинги: 354
Коментари: 2326
Гласове: 5599
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031