Прочетен: 10756 Коментари: 12 Гласове:
Последна промяна: 07.07.2014 21:33
Познаваме големият български син Георги Раковски като революционер, публицист, дипломат, поет и писател. И действително той е такъв -
„мисъл и желязо, лира и тръба - всичко ти бе вкупом за една борба!”
Малко знаем обаче за Георги Раковски като учен. А в полето на науката този велик българин също е постигнал изключителни резултати, за жалост пренебрегвани, и дори разглеждани с насмешка, през целия ХХ век. Но скоро имената на тези, които подцениха научното творчество на Раковски ще бъдат забравени, а неговото име никога не ще бъде забравено, от признателния български народ.
Георги Стойков Раковски е роден в град Котел. Трудно може да изредим всички известни личности, родени в този български балкански град. Няма да е пресилено ако да кажем, че в началото на 19 век, Котел е политическата столица на България.
Ето какво заявява сам Раковски в своята започната, но незавършена биография.
На четири часа път от Котел се намирал стар град под имя Раково. Оттам идвал родът на баща му. „Тойзи град Раково, казва Раковски, е бил отечество храбраго Бояна, кой предвождал цар Симеоновое войнство под цариградските стени и е насилил цариградската стена откъм Златия Врата крепости, а подир бързото примирение цар Симеоново с византийците поради нападенията на маджарите на българските граници Боян е бил избран от Раковското общество на общенароден събор за предводител на войнството, което е било изпроводено против маджарите. Боян е храборно победил маджарите и продрал е до чехите, от де се е завърнал с голяма слава, водящ и много заробени. Раково е разорено от турците много после от паданието на Българии и една част от жителите му се приселили в Котел, а друга в Сливен.”
В този стар български град имало четиристотин дюкяна, в които се е работил мед (бакър). Оттук, предполагам аз, идва и името - бакарово – Раково.
Но по важното е друго – историческата и родова памет, която се е съхранила в продължение на 9 века от жителите на този град и техните наследници…!
Следователно съвсем не случайно Георги Раковски проявява такъв интерес към народните старини, към нашата българска история, към нашият български език.
Малко познат е фактът, че Раковски е говорил и познавал добре близо десет чужди езика – гръцки (и старогръцки), турски, френски, руски, сръбски, влашки (румънски), малоруски (украйнски), персийски, а вероятно и други.
Научното творчество на Георги Раковски отговаря напълно на изискванията на научните съчинения от средата на 19 век. То е напълно съизмеримо с творчеството на Юрий Венелин, Александър Чертков, Михаил Оболенски и т.н.
Основните знания за езика, за древната европейска история, Раковски черпи от френски източници и научни трудове на видни френски лингвисти и историци. В този смисъл решаващ е продължилият година и половина престой на младият Раковски в Марсилия, Франция. Този престой е толкова важен за научната му дейност както например престоят му от три години и половина в цариградския затвор и опознаването на цариградската вътрешна политика е решаващ за други негови революционни действия.
Въпреки архаичния начин на изразяване, който Раковски използва в своите научни съчинения, прозренията му по много от въпросите, свързани с нашата реч, с нашият уникален български език, остават може би ненадминати. Ненадминати остават и прозренията му за разпространението на ранното християнство на Балканите, първом сред македонските и останалите българи (разбирай местните тракийци) и чак няколко века по-късно сред гърците. Невероятни са и прозренията му по отношение на гръцкото племе, с какво то се е занимавало от древни времена, как е поддържало и печелило от езическите светилища и как по късно е прехвърлило същите си тези занимания върху християнската вяра.
Много интересни са наблюденията на Раковски върху римското владичество по българските земи. За това как част от централна и източна България, Средногорските и Задбалкански полета, старият Балкан остават на практика извън римското управление. (Подобна теза е изказана от съвременни историци по отношение на петвековното османско владичество в българските земи.) Раковски се спира подробно и на присъствието на галатите (келтите) три века преди Христа по българските земи. Галатите на Болг и Брен той свързва с древните българи.
За научното творчество на Раковски може да бъде говорено много, толкова, колкото и за неговите политически и революционни действия. Бъдещето ще покаже, че действително Раковски е един изключителен български учен от средата на ХІХ век.
Ключ Болгарскаго язика - Георги Стойков Раковски - издание 2008 година
Тагове:
Няма по-страшна примка от омразата
Полски летописци за България и за славян...
По-често трябва да се говори и да се споменават такива родолюбиви българи, защото за разлика от мнозина сега, той е напуснал родината си, за да работи в нейна полза и е жертвал за тази кауза всичко свое!
За какво ли се мъдри минуса горе, собственикът му може би е недоволен, че има хора като Раковски?!
СВОБОДАТА НИЕ САМИ ЩЕ СИ Я ОСИГУРИМ
- ТОВА Е ПРИЧИНАТА ЗА МИНУСА ГОРЕ.
РАКОВСКИ БЕШЕ ПРИНИЗЯВАН ДО
ОБИКНОВЕН РЕВОЛЮЦИОНЕСТВАЩ СТИХОПЛЕТЕЦ
ОТ РУСИЯ И РУСКИТЕ МЕКЕРЕТА В БЪЛГАРИЯ, А
СЪЩИНСКИЯТ МУ НАУЧЕН ПРИНОС БЕШЕ ДОРИ ОСМИВАН ОТ
ТЪПАНАР РУСОФИЛСТВАЩИТЕ ПАНСкЛАВИСТИ,
ЗАЩОТО БЕШЕ УНИЩОЖИТЕЛЕН ЗА ФАЛШИВАТА ИМ "НАУКА"
2/3 ОТ МАВЗОЛЕЯТ МУ В КОТЕЛ БЕШЕ РАЗРУШЕН
ПО ЗАПОВЕД ОТ МОСКВА
ВЕДНАГА СЛЕД КАТО БЕШЕ ПОСТРОЕН
ПО ВРЕМЕТО НА ЛЮДМИЛА ЖИВКОВА.
ТАКАВА Е РУСКАТА НЕНАВИСТ КЪМ РАКОВСКИ И ВСИЧКО БЪЛГАРСКО.
Научните му занимания, пак да повторя, са на превъзходно ниво (за средата на 19 век).
Добре че ми попаднаха две книжки на Раковски, издадени през 2008 година...
За съжаление неговите религиозни "упражнения" всъщнос са базирани на старата българска ерес-богомилството. Раковски е убеден богомил и предава това свое убеждение на Ботев (виж "Моята молитва" и на Левски) . В тази книжка доста добре е показал откъде идват корените на бълг.богомилство (виж стр.40,41 и стр.129 ) и др. места където е обяснена старата езическа вяра.
С обърканите си "тези" Раковски нанася двойна вреда на Църквата,тъй като заради неговото масонско и антиклерикално поприще, църковните историци отказват да го четат и да признаят факта на българското участие в мисията на св.апостоли Петър и Андрей у нас,както и съответно покръстването на България още в 56г. сл.Христа, и нейната мисионерска длъжност в цяла Югоизточна Европа. (виж по "Съдържание ключ болг.язика" от т.92 до т.99)
Така дяволът постигнал две цели , да създаде българска ерес, и да лиши българите от техния законен принос в Светото Православие!
"Ние знаем кой подведе о.Паисии и кой му подхвърли разни истории и защо", но не ми обясниха нищо повече заети в техните си работи.А аз не ги разбрах тогава ами си помислих ,че това ще е заради католика Цезар Баронии когото той цитира. Но се оказа - Мавро Орбини,на когото днешните масони издадоха луксозно издание хвалейки се гордо като пуеци,как от него преписвал Паисии.Едва ли не имали общо дело.
Иначе самият о.Паисий си е православен и втората част на "Историята му " ако сте я чели обаче, го доказва категорично! (за разлика от другите в списъка уви).
Той този ваш списък е и доста кратък даже.
Колкото до това всички ли са такива-то не е така. Не са масони,униати,католици и ренегати следните българи:
Св.Св. равноапостолни Константин Философ и Методии еп.Панонски разубличили първи в Европа "Филиоквето" ,
Св. Йоан Рилски,
Св. 26 Зографски мъченици-изгорени от кръстоносците в Зографъ,
Св. Киприян Български (митрополит Московски разобличил полските напъни за Русия), Св.равноапостолна Елена(Олга),
благоверния цар Петър,
цар Йоан Асен II -изгонил латинците от Константинопол,
благоверния император Юстиниан (Управда) затворил Атинската езическа школа,
император Атила -разрушил с българското племе ванди езическия Рим,
св.Александър Невски(от бълг.род на Романови) - разбил кръстоносците на Нева,
воеводата Виталиан принудил еретика- император Атанасий да върне българските владици в Илирия и да не променя "Символът на вярата",
воеводата на Влашко и Молдова -Стефан Велики разбил 40 пъти турците и т.н.
Това са великите българи и от тях се учете!
Не се пие кална вода от замърсен източник! Изворът трябва да е чист.
Иначе ще дойде момент да кажете, че и Георги Димитров и Делян Пеевски също са "велики". Да "велики" са но играят за чуждия отбор! Сори!
Грешки правят даже изследователите от ново време опитващи се да ни причислят към народите на Азия.
Поздрави!
Шегувам се разбира се, след като не е умишлено, правилното е ГРЕШКИ
КАКТО И ДА Е, РЕЗУЛТАТЪТ СЕ ВИЖДА ОТВСЯКЪДЕ
от, който се подава полупречупен кръст"
Сега буренът е по-гъст и никакъв кръст не се подава
Дотогава ви оставям в ръцете на Баснописеца и компания...
Направо му се чудя на Спароток как изкара 250 постинга... Аз и 100 не можах да изкарам...